Протидія домашньому насильству
ПРОТИДІЯ НАСИЛЬСТВУ в сім’ї
Незважаючи на війну, засилля корупції в державних органах влади, економічну розруху – Україна, як держава, все таки рухається в бік Європи. Урядом започатковано низку реформ, які дозволили відкрити кордони Європейського Союзу перед українцями та забезпечити просування суспільства до європейських цінностей і стандартів.
Буський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги започатковує серію заходів правопросвітницького характеру та шукає партнерів для поширення методичних рекомендацій, щодо подолання насильства в суспільстві.
Насильство можна зустріти на вулиці, в школі, на роботі, в громадських місцях, органах влади та у всіх ланках суспільства. Воно може бути спрямоване проти дітей, жінок, осіб з функціональними обмеженнями, національних меншин та суспільних груп, що становлять меншість в суспільстві. Але основною ланкою суспільства є сім’я. Всі загальнолюдські проблеми починаються в сім’ї. Організація Об’єднаних Націй почала і продовжує широку програму руху до процвітаючого демократичного суспільства на всій планеті. Основне гасло якої , “Побудова найменшої структури демократії в серці суспільства”, було звернене до кожної сім’ї в кожній країні. Воно звернене і до нас, жителів України, країни, що переживає глибоку психологічну кризу, але зважаючи на українські національні традиції має всі посилання не тільки для її подолання, але й для підняття над нашою землею смолоскипу особливих взаємостосунків між людьми. В умовах економічної та соціальної кризи саме сім’я мала б стати для людини надійним притулком, захистом від зовнішніх стресів, саме в сім’ї вона мала б знаходити підтримку й опору в житті. Однак реальна ситуація, що засвідчують дані опитування, на жаль, є іншою. Найбільша кількість конфліктів виникає саме в сім’ї: між чоловіком і дружиною, батьками і дітьми. Сім’я виявилася більш конфліктним середовищем, ніж вулиця, транспорт, сфера професійної діяльності. Насильство в сім’ї — це війна, яка йде на маленькому полігоні: будинок, квартира. Ця війна може тривати роками, буває видною, а буває скритою. Тому що з хати часто не виносять бруд. Ця війна несе з собою втрати, тому що часто насильство закінчується тілесними ушкодженнями, а іноді – смертю. У деяких сім’ях як дисциплінарні заходи застосовують різні види фізичного насильства: від потиличників і копняків до побиття ременем. Все описане вище – це приклади домашнього насильства, яке включає насильство з боку друга, партнера, жорстоке поводження з дітьми. Сімейне насильство представлене як фізичними і сексуальними образами, так і психологічним тиском. На жаль, психологічне насилля дуже поширене в нашому суспільстві, воно часто буває недооцінене. Підступність цього виду насильства полягає в тому, що людина, яка перебуває під постійним впливом психологічного насильства, навіть не підозрює, що з нею відбувається. Якщо фізичне насильство не помітити важко, то психологічне може тривати десятиріччями. Люди, які це пережили, дивуються, як же вони могли не помітити, що над ними постійно знущається «близька» людина.
Насильство виникає тоді, коли є конфлікти, а вони виникають коли є проблеми. Проблеми виникають тоді, коли люди не можуть, або не вміють їх розв’язувати. Це ланцюжок обставин. Розумна людина може вирішувати проблеми ненасильницьким шляхом. Комунікація, повага та уміння вирішувати конфлікти — це основа того, щоб було менше насильства. Коли ви зазнали насильства не мовчіть. Завжди можна звернутися за допомогою до соціальних служб або системи безоплатної правової допомоги. Ми працюємо для вас.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ
Важливою частиною механізму з реалізації державної політики щодо запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми є робота консультативних телефонних «гарячих ліній».
Телефонне консультування є однією з форм надання соціальної негайної анонімної допомоги, виконує функції перенаправлення осіб, які звернулись по допомогу. Такі телефони довіри мають величезний потенціал надання допомоги людям, які не можуть отримати допомогу в інший спосіб.
- Національна «гаряча лінія» з питань протидії насильству та захисту прав дитини (працює на базі Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда – Україна»).
386 безкоштовно для абонентів МТС та Київстар
0 800 500 335 дзвінки в межах України безкоштовні
044 205 36 94 для дзвінків у межах Києва та з закордону
- Національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів (працює на базі Представництва міжнародної організації з міграції в Україні).
0 800 505 501 дзвінки в межах України безкоштовні
527 безкоштовно для абонентів МТС, Київстар, life:)
- Регіональна консультативна телефонна «гаряча лінія» з питань запобігання та протидії домашньому насильству (працює на базі Громадської організації незрячих юристів)
057 705 12 66 - Регіональна консультативна телефонна «гаряча лінія» з попередження торгівлі людьми (працює на базі Харківської міської організації Міжнародної організації «Жіноча громада»)
057 714 38 50