ДПС інформує!
Військовий збір у 2025 році: податкові зобов’язання для фізичних осіб
і підприємців
У Головному управлінні ДПС у Полтавській області повідомляють, що військовий збір сплачують усі категорії платників податків.
Ставки військового збору:
ФОПи першої, другої та четвертої груп – 10 % від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (у 2025 році розмір щомісячного авансового внеску – 800 грн).
Платники єдиного податку третьої групи (крім е-резидентів) – 1 % від отриманого доходу щоквартально.
Підприємці на загальній системі оподаткування – 5 % від чистого річного оподатковуваного доходу.
З найманих працівників – 5 % від нарахованої заробітної плати.
Військовослужбовці та працівники ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, ГУР, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Управління державної охорони України, Держспецзв’язку, Державної спеціальної служби транспорту України – 1,5 відсотка з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).
Звільнені від сплати військового збору:
ФОПи першої та другої груп, податкові адреси яких знаходяться на окупованих територіях або територіях, на яких ведуться бойові дії,
ФОПи першої та другої груп, які працюють без найманих працівників, – на час відпустки (протягом одного календарного місяця щорічно) та у разі хвороби, яка триває більше 30 днів.
З 1 грудня 2024 року ставка військового збору збільшена до 5 % відповідно до Закону України № 4015-ІХ від 10 жовтня 2024 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».
Головне управління ДПС у Полтавській області
Алгоритм дій при зміні даних у обліковій картці фізичної особи – платника податків (заява за ф. № 5ДР)
Обов’язок повідомлення про зміни
Фізичні особи – платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки протягом місяця з дня виникнення таких змін. Відомості подаються шляхом подання Заяви за формою № 5ДР та документа, що посвідчує особу.
Заповнення Заяви за ф. № 5ДР
Щоб заповнити та подати Заяву, потрібні:
- документ, що посвідчує особу, та інші документи, які підтверджують зміну його даних;
- для підтвердження місця проживання – витяг з реєстру територіальної громади / паспорт у формі книжечки/ тимчасове посвідчення громадянина України;
- для внутрішньо переміщених осіб – довідка про взяття на облік.
Важливо: При поданні Заяви за формою № 5ДР до податкового органу потрібно надати оригінали та копії всіх документів, використаних для її заповнення (оригінали після перевірки повертаються).
Способи подання заяви
у паперовій формі:
1. Особисто – до будь-якого податкового органу.
2. Через представника, при цьому необхідно мати:
- документ, що посвідчує особу представника,
- документ, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням),
- довіреність, засвідчену у нотаріальному порядку, на проведення змін до Державного реєстру (після пред'явлення повертається).
в електронній формі (з копіями підтверджуючих документів, необхідних для внесення змін до Державного реєстру) через:
- Електронний кабінет платника податків (cabinet.tax.gov.ua),
- мобільний застосунок «Моя податкова».
Термін внесення змін
Податковий орган оновлює дані у реєстрі протягом трьох робочих днів після подання заяви.
*Контакт-центр Державної податкової служби України надає консультації платникам податків, роз’яснення з питань податкового законодавства та допомогу у вирішенні питань, пов’язаних із податками. Загальна кількість звернень, що надійшла у минулому році сягнула цифри 1 062 448.
Як звернутися? Гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні). Електронна пошта: idd@tax.gov.ua. Особистий кабінет: Через електронний кабінет платника податків.
Режим роботи: Понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.
Головне управління ДПС у Полтавській області
Щодо регулювання розміру роздрібної ціни продажу тютюнових виробів
Головне управління ДПС у Полтавській області інформує, Законом України від 04.12.2024 № 4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» який набув чинності 25 березня 2025 року (далі — Закон № 4115) запроваджено регулювання розміру роздрібної ціни продажу тютюнових виробів, яке передбачає, що при роздрібному продажу — роздрібна ціна не може бути меншою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання або ставку акцизного податку помножену на 1,45. Для максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари (продукцію), що зазначається виробником або імпортером у декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари /продукцію (далі — Декларація про МРЦ), не може бути нижчою, за роздрібну ціну продажу, обчислену відповідно до зазначеного вище порядку.
Крім того Законом №4115, уточнено підстави для неприйняття контролюючими органами Декларації про МРЦ: у разі встановлення максимальної роздрібної ціни на підакцизні товари у розмірі, нижчому за розмір, встановлений підпунктом 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Водночас, у зв'язку з тим, що за 2024 рік частка загальної суми податкових зобов’язань акцизного податку у середньозваженій роздрібній ціні сигарет становить 55,8 %, тобто є меншою за 60 %, починаючи з 01 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов'язання.
При визначенні максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби в Декларації про МРЦ, а також роздрібної ціни продажу (при торгівлі в роздріб) - вони не повинні бути меншими за встановленою на дату виробництва:
-сигарет за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 (сигарети без фільтру) та 2402 20 90 20 (сигарети з фільтром) - мінімального акцизного податкового зобов'язання із сплати акцизного податку на такі сигарети, з урахуванням застосування коефіцієнту 1,1 (у період з 01 квітня 2025 року по 31 грудня 2025 року) та помножене на коефіцієнт 1,45;
-сигарил за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 90 – мінімального акцизного податкового зобов'язання із сплати акцизного податку на такі сигарили, помножене на коефіцієнт 1,45;
- інших тютюнових виробів специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45.
З метою забезпечення виконання платниками (виробниками, імпортерами) вимог, щодо продажу тютюнових виробів за цінами, які мають одночасно бути не меншими мінімального розміру роздрібної ціни та не більшими максимальної роздрібної ціни, виробникам та імпортерам тютюнових виробів необхідно привести розмір максимальних роздрібних цін у відповідність до законодавства шляхом подання Декларацій про МРЦ.
Такі вимоги щодо дотримання мінімального розміру роздрібної ціни розповсюджуються на всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів — при поданні Декларації про МРЦ, починаючи з 25.03.2025 та всіх суб'єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами при здійсненні роздрібного продажу тютюнових виробів, починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115.
Слід врахувати, що відповідно до пункту 26 частини другої статті 73 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі — Закон № 3817) до суб'єктів господарювання застосовуються штрафні санкції у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією).
Відповідно до пункту 47 частини другої статті 73 Закону № 3817 з 01.07.2025 застосовуються штрафні санкції за реалізацію тютюнових виробів за цінами, нижчими за рівень роздрібної ціни підакцизних товарів, який не може бути меншим за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне податкове зобов'язання на сигарети/сигарили помножене на коефіцієнт 1,45 (для сигарет, вироблених з 01.04.2025 по 31.12.2025 — також помножене на коефіцієнт 1,1). Для інших тютюнових виробів — меншою за розмір специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45.
При такому визначенні мінімального рівня роздрібної ціни продажу тютюнових виробів не передбачено додаткове врахування суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією).
Головне управління ДПС у Полтавській області
Податковий борг: через які сервіси можна отримати інформацію
У Головному управлінні ДПС у Полтавській області повідомляють, що отримати інформацію про податковий борг можна за допомогою наступних сервісів:
1. Електронний кабінет платника податків
Користувачі Електронного кабінету:
- мають доступ до інформації зі сплати податків, зборів та інших платежів, у тому числі про свій податковий борг (заборгованість);
- отримують повідомлення про виникнення податкового боргу у вкладці «Повідомлення» меню «Вхідні документи».
2. Мобільний застосунок «Моя податкова»
Розділ «Мої дані» містить інформацію про стан розрахунків з бюджетом та податковий борг.
У додатку можна отримати повідомлення про:
- наявність податкового боргу;
- узгоджене податкове зобов’язання.
Також через застосунок можна сплатити податкове зобов’язання за допомогою будь-якої із запропонованих платіжних систем та/або методу оплати.
3. Чат-бот InfoTAX
InfoTAX у месенджері Viber надає можливість:
- отримання повідомлень про наявний податковий борг;
- доступу до стану розрахунків з бюджетом;
- доступу до іншої актуальної податкової інформації.
Меню чат-боту InfoTAX дозволяє обрати потрібну опцію.
4. Інтеграція з Порталом «Дія»
Надає можливість доступу до стану розрахунків з бюджетом, у тому числі до інформації про податковий борг (для ФОП).
Головне управління ДПС у Полтавській області
Продаж авто: скільки доведеться заплатити податків
У Головному управлінні ДПС у Полтавській області повідомляють, що громадяни, які вирішили продати власні авто, мають сплатити податки. Ставки податку залежать від типу транспорту та кількості угод протягом року.
У випадку продажу легкового автомобіля, мотоцикла чи мопеда – дохід визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче (за вибором платника):
- середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу
або
- ринкової вартості, визначеної згідно із законом.
Якщо фізична особа вирішила продати:
легковий автомобіль, мотоцикл та/або мопед ставка податку на доходи фізичних осіб за:
- перший продаж за рік – не оподатковується;
- другий продаж – 5 %;
- третій і більше – 18 %.
автобус, вантажівку, причеп, трактор, спецтехніку та інше рухоме майно:
- перший і другий продажі – 5 %;
- третій і більше – 18 %.
Дохід від таких операцій також обкладається військовим збором. З 1 грудня 2024 року ставка військового збору становить 5 %.
Звертаємо увагу: якщо фізична особа продала рухоме майно і з цього доходу не було сплачено податок або військовий збір, то вона зобов’язана:
- до 1 травня року, наступного за звітним, подати декларацію про майновий стан і доходи та визначити відповідні податкові зобов’язання,
- до 1 серпня сплатити визначені податкові зобов’язання.
Довідково: оподаткування операцій з продажу або обміну рухомого майна визначено ст. 173 Податкового кодексу України.
Головне управління ДПС у Полтавській області