Субсидія на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсація частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору
Урядом 11 квітня 2025 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 422 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору» (далі – Постанова).
Постановою внесені зміни, зокрема, до Порядку допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 333 (далі – Порядок).
Згідно з цією Постановою, право на отримання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення матимуть внутрішньо переміщені особи:
- які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (далі – перелік територій), і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу зі складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;
- в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, або щодо такого приміщення наявні акт комісійного обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, та/або звіт з технічного обстеження.
Компенсація не надається особам за розміщення внутрішньо переміщених осіб, які одержують субсидію на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 р. № 1225 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 100, ст. 6397; 2025 р., № 8, ст. 645), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2025 р. № 422.
Для призначення субсидії на найм житла необхідно надати наступні документи:
- заява;
- договір найму;
- скановані копії документів, що підтверджують повноваження законного представника, опікуна, піклувальника, батьків-вихователів, скановані копії рішень суду, що підтверджують, зокрема, відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків (за потреби).
У Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передбачено, що з 14 квітня 2025 р. орган соціального захисту населення тимчасово припиняє нарахування та виплату допомоги отримувачам, щодо яких від органу Пенсійного фонду України надійшла інформація про призначення субсидії на найм житла. Нарахування та виплата допомоги поновлюється за умови припинення виплати субсидії на найм житла і за умови дотримання критеріїв, визначених Порядком. Для поновлення нарахування та виплати допомоги уповноважена особа подає заяву за формою згідно з додатком відповідно до цього Порядку. Нарахування та виплата допомоги здійснюється з місяця подання заяви, але не раніше місяця, що настає за місяцем припинення виплати субсидії на найм житла. У такому випадку поновлення нарахування та виплата допомоги здійснюється на строк, що не перевищує шестимісячний період призначення або продовження допомоги із урахуванням уже виплачених коштів допомоги.
Держава компенсуватиме для орендодавця податки, що мають бути сплачені з доходу, отриманого з оренди, а саме: власникам житла держава компенсуватиме ПДФО та військовий збір, ФОПам – ставку єдиного податку, виходячи з розміру соціальної вартості оренди.