Михайлівська громада
Полтавська область, Полтавський район

Що потрібно знати про туберкульоз?

Дата: 17.03.2025 11:01
Кількість переглядів: 31

 

У Полтавській області з 1 березня по 1 квітня цього року проходить місяць підвищення обізнаності людей про туберкульоз, покликаний наголосити на необхідності вчасного звернення за медичною допомогою при наявності симптомів, не займатись самолікуванням, проходити профілактичні скринінги.

В 2024 році Полтавська область посіла п’яте місце в Україні по рівню захворюваності. Захворюваність на всі форми туберкульозу в минулому році, включаючи рецидиви, в порівнянні з 2023 роком зросла на 4,4% і склала 61,7 на 100 тис. населення. В структурі захворюваності 13,7% становлять військовослужбовці. Також на 53,8% зросла захворюваність на туберкульоз серед дитячого населення області. Смертність від усіх форм туберкульозу в області зменшилась на 8,1%.

В умовах тривалої повномасштабної війни росії проти України погіршується санітарне та епідемічне благополуччя населення, підвищується загроза росту поширеності захворювання на туберкульоз. Така ситуація потребує системних дій, які сприятимуть широкій обізнаності населення про хворобу, вчасній діагностиці та прихильності до лікування.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що спричинюється мікобактеріями туберкульозу (паличкою Коха). Він може уражати ввесь організм: легені, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіру, головний мозок. На туберкульоз хворіють незалежно від статі, віку.

Не тільки соціальні умови, а й біологічні властивості мікобактерій стали причиною епідемії туберкульозу у сучасних умовах. Висока стійкість мікобактерій та повітряно-крапельний шлях передачі ускладнюють боротьбу з туберкульозом. Вдихання мікобактерій туберкульозу призводить до захворювання органів дихання: 95-98 % їх припадає на туберкульоз легенів. Позалегеневі форми туберкульозу (шкіри, нирок, суглобів і кісток та ін.) зустрічаються рідко – менше 1 %.

Мікобактерії туберкульозу зберігаються у навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур. Тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, у сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Не стійкий до дії сонячного опромінення, активного хлору дезінфектантів.

Які бувають симптоми захворювання на туберкульоз?

 

Профілактика туберкульозу: 

  • дотримуйтеся правил особистої гігієни;

  • збалансовано харчуйтеся;

  • відмовтеся від шкідливих звичок, особливо паління;

  • ведіть здоровий спосіб життя;

  • уникайте простудних хвороб та своєчасно звертайтеся до лікарів;

  • регулярно проходьте флюорографічне обстеження.

На жаль, серед дорослого населення існує недостатнє усвідомлення важливості флюорографічного обстеження органів грудної клітки. Для своєчасного виявлення туберкульозу органів дихання дорослим проводяться профілактичні флюорографічні обстеження. Всі дорослі, хто працює чи навчається, підлягають флюорографічним оглядам щороку. Для раннього виявлення туберкульозу серед дитячого населення проводять туберкулінові проби Манту.

Обов`язок кожної людини – уважно слідкувати за своїм здоров`ям! Будьте здорові!

 

 

   Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Полтавського районного управління Головного управління  Держпродспоживслужби  в Полтавській  області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь