Держпродспоживслужба інформує
ГРИП ПТИЦІ В УКРАЇНІ
На сьогоднішній день відмічається напружена епізоотична ситуація щодо грипу птиці як в цілому в Європі, так і в Україні. В 2020 році виявлено 9 випадків грипу птиці Вінницькій (1), Миколаївській (5) Київсбкій (2) та Херсонській (1). З початку 2021 року виявлено 2 випадки в Миколаївській (1) та Київській (1). Грип птиці – висококонтагіозне вірусне захворювання птиці, що характеризується пригніченням, ураженням респіраторних органів та системи травлення. Вірус має спорідненість з вірусами грипу людей, а отже до вірусу пташиного грипу сприятливі й люди. Джерелом інфекції – є хвора й перехворіла на грип дика перелітна та синантропна птиця (ворони, шпаки, голуби, горобці тощо). Інкубаційний період хвороби 2 – 7 днів. Смертність птиці досягає 100%. Хвороба проявляється хрипами, посинінням гребня та сережок, набряком голови та діареєю. Вірус має спорідненість з вірусами грипу людей, а отже до вірусу пташиного грипу сприятливі й люди. Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:
- здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
- інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу домашньої птиці);
- утримувати різні види птиці окремо;
- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;
- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
- зберігання кормів для годівлі птиці в недоступних для дикої птиці місцях;
- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).
ПАМЯТАЙТЕ!
Грип птиці – небезпечний для людини своїми ускладненнями:запаленням легенів, ішемічною хворобою серця, порушеннями мозкового кровообігу тощо. Захворювання пташиним грипом може закінчитися летально в разі відсутності своєчасної медичної допомоги.
Завідувач Машівського районного відділу ПОДЛВМ
В.Ю. Габовда