ДПС інформує!
Щодо особливостей і строків подання декларації з акцизного податку за травень 2025 року відповідно до Закону № 4014
Головне управління ДПС у Полтавській області інформує щодо особливостей визначення податкових зобов'язань з акцизного податку з урахуванням внесених змін до Кодексу та відображення у податковій звітності за травень 2025 року, що здійснюють виробники спирту етилового та біоетанолу згідно з пунктом 49 підрозділу 5 розділу ХХ Кодексу.
Починаючи з 01.05.2025 року обчислення податкового зобов'язання з урахуванням гарантованого податкового зобов’язання (далі – ГПЗ) з акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового, біоетанолу, декларування податкових зобов'язань з акцизного податку необхідно здійснювати наступним чином.
Податкові зобов'язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, необхідно відображати у розділі А Декларації.
У цьому розділі відображається розраховане відповідно до нового додатку 15 «Розрахунок суми гарантованого податкового зобов'язання з акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового, біоетанолу (пункт 49 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу) (далі – Додаток 15) ГПЗ з акцизного податку з виробленого на митній території України спирту етилового, біоетанолу, яке проставляється за кодом операції А1.2 у розділі А Декларації.
Обрахунок ГПЗ відбувається в новому Додатку 15 до Декларації для обладнання, на якому відповідно до розрахунку максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу можуть вироблятися декілька видів продукції з різною максимальною продуктивністю такого обладнання, виходячи із кількості днів, протягом яких здійснюється виробництво такого виду продукції на такому обладнанні.
Щодо обчислення податкових зобов'язань.
Відповідно до пункту 6 Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку у графі 12 «Гарантоване податкове зобов'язання з акцизного податку за звітний період (ГПЗ) (грн) у рядку «усього» зазначається загальна сума гарантованого податкового зобов'язання з акцизного податку, яка обчислюється, виходячи з обсягу спирту етилового та біоетанолу, який визначається по кожному виду продукції як добуток ставки акцизного податку (графа 11) та обсягу спирту етилового, біоетанолу, обрахованого як сума обсягу за максимальною продуктивністю обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу (графа 7), та залишку спирту етилового, біоетанолу на початок звітного періоду (графа 8) за мінусом обсягу реалізованого у звітному періоді спирту етилового, біоетанолу
(графа 9) та залишку спирту етилового, біоетанолу на кінець звітного періоду (графа 10).
Отже, виробники спирту етилового при обчисленні ГПЗ за звітний податковий період враховують максимальну продуктивність обладнання для
виробництва спирту етилового та біоетанолу за мінусом обсягу реалізованого у звітному періоді спирту етилового, біоетанолу та залишку спирту етилового, біоетанолу на кінець звітного періоду.
ГПЗ не обраховується за добу, протягом якої виробництво спирту етилового, біоетанолу не здійснювалося через зупинку виробництва (з початку і до кінця доби), за умови повідомлення про такі обставини в день їх настання в письмовій формі постійного представника контролюючого органу на акцизному складі та в електронній формі, у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, а саме ДПС, з метою опломбування місць можливого доступу до спирту етилового, біоетанолу, їх розпломбування після закінчення дії обставин.
Строки подання декларації з акцизного податку за травень 2025 року.
Відповідно до положень пункту 46.6 статті 46 Кодексу нові форми декларацій (розрахунків) застосовуються для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.
Пунктом 2 розділу ІІ Закону № 4014 встановлено, що першим податковим (звітним) періодом, за який розраховується гарантоване податкове зобов'язання з акцизного податку, є календарний місяць, наступний за місяцем введення в дію Закону № 4014.
Таким чином, першим податковим (звітним) періодом, за який розраховується гарантоване податкове зобов'язання з акцизного податку, є травень 2025 року, декларація з акцизного податку за який буде подаватись до 20 червня 2025 року включно.
Детальніше в інформаційному листі № 3/2025, який розміщено на вебпорталі Державної податкової служби України за посиланням https://tax.gov.ua/broshuri-ta-listivki/898937.html .
Головне управління ДПС у Полтавській області
Процедура зняття ФОП з обліку у контролюючих органах: основні вимоги
Головне управління ДПС у Полтавській області інформує, що підставою для зняття з обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — Єдиний внесок) у контролюючих органах є надходження відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
Після отримання таких відомостей фізична особа – підприємець (далі — ФОП) знімається з обліку в контролюючих органах після проведення передбаченої законодавством перевірки, здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску та закриття інтегрованих карток платника (далі — ІКП).
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу ІІ «Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5 , закриття ІКП в інформаційній системі здійснюється за таких умов:
- погашення сум податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій та пені та/або списання сум податкового боргу, штрафних санкцій та пені;
- повернення платнику помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та/або списання до бюджетів за заявою платника;
- відсутності розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань, податкового боргу або іншої заборгованості, контроль за справлянням якої покладено на податкові органи, яка може бути розстрочена (відстрочена) згідно з чинним законодавством, не погашених на дату закриття ІКП;
- повноти відображення в ІКП результатів контрольно-перевірочної роботи.
Якщо у ФОП є нараховані та/або несплачені суми єдиного внеску або боргу (недоїмки) з єдиного внеску, податковий орган не здійснює подальші процедури щодо зняття платника єдиного внеску з обліку до їх сплати (погашення) або списання такого боргу (недоїмки).
Звертаємо увагу, що при припиненні підприємницької діяльності, ФОП продовжує користуватися правами, виконувати обов’язки та нести відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалась ним як ФОП. Строки давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені по єдиному внеску не застосовується. Така особа повинна забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності.
Головне управління ДПС у Полтавській області
Працює Консультаційний центр з питань роботи СМКОР
у Головному управлінні ДПС у Полтавській області
У Головному управлінні ДПС у Полтавській області повідомляють про роботу Консультаційного центру з питань роботи системи моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків (далі – СМКОР).
У Консультаційному центрі можна оперативно отримати фахові відповіді щодо:
-
зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН;
-
алгоритмів подання повідомлень до податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено;
-
заповнення таблиці даних платника податку на додану вартість;
-
процедур виключення з переліку «ризикових» платників;
-
інші питання, що стосуються роботи СМКОР.
Контактний телефон Консультаційного центру Головного управління ДПС у Полтавській області:
+38(099)3096507 – з питань роботи СМКОР (консультації надаються у робочі дні з 08:00 – 20:00 години).
Також платники податків мають змогу особисто звернутися за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 4 (Головне управління ДПС у Полтавській області). З понеділка по четвер з 08:00 до 17:00 год, п’ятницю з 08:00 до 15:45 год, обідня перерва: з 12:00 до 12:45 години.
Фахівці податкової служби Полтавщини готові надати кваліфіковані роз’яснення, практичну допомогу та бути партнером для бізнесу!
Головне управління ДПС у Полтавській області
ДПС представила результати реформування сфери податкового адміністрування під час скринінгу Україна – ЄС
Команда ДПС на чолі з Головою Русланом Кравченком спільно з представниками Міністерства фінансів України взяла участь у двосторонній зустрічі України з Європейською Комісією щодо офіційного скринінгу переговорного розділу 16 «Оподаткування», яка проходила в Брюсселі.
Під час заходу було презентовано покроково, що вже зроблено в сфері оподаткування, щоб забезпечити вступ України до ЄС.
«Попри повномасштабну агресію росії, Державна податкова служба продовжує працювати та забезпечувати розвиток Служби, адаптуючи свою діяльність до реалій воєнного часу. Бо пріоритет для нас – стабільність у податковому адмініструванні, забезпечення надходжень до бюджету та підтримка бізнесу», – зазначив Руслан Кравченко.
За його словами, європейські колеги вже бачать масштаби змін, які ДПС реалізувала у вкрай стислі терміни попри постійні атаки росіян. Чітко розуміють, що ДПС налаштована на подальшу серйозну трансформацію та подальшу інтеграцію до європейських вимог в межах Нацстратегії доходів.
Робота команди ДПС була зосереджена на таких напрямах:
- Функціонування ДПС: структура, підходи, відповідальність
Як ведеться облік і подаються звіти, проводяться перевірки, яку відповідальність несуть платники за порушення, як ДПС співпрацює з правоохоронними та іншими органами.
- Роль ДПС у загальній системі фінансової стабільності
Європейські колеги неодноразово наголошували, що податкова відіграє в цьому процесі одну з ключових ролей. Зокрема, Голова ДПС наголосив на заходах з підвищення ефективності адміністрування податків та роботі з підвищення довіри платників податків до ДПС.
«Маємо позитивні результати: перевиконання плану надходжень за 5 місяців на понад 50 млрд грн, зменшення кількості заблокованих податкових накладних та ризикових підприємств. Крім того, відшкодування ПДВ на 23,8 % перевищили минулорічні показники. За 5 місяців цього року вже відшкодовано понад 70,9 млрд грн ПДВ», –наголосив Руслан Краченко.
- Антикорупційні заходи
ДПС реалізує антикорупційну політику в межах діючої системи запобігання та протидії корупції. Активно взаємодіє з державними й міжнародними партнерами. Головні принципи: нульова толерантність до корупції, зручні й законні сервіси, невідворотність відповідальності, прозорість через цифровізацію.
Цього року стартував експериментальний проєкту рамках реалізації реформи, передбаченої Національною стратегією доходів до 2030 року. Був створений єдиний незалежний антикорупційний підрозділ ДПС.
ДПС активно співпрацює з правоохоронними органами.
- IT системи для оподаткування
Презентовано, як будується цифрова податкова служба. Цифровізація послуг та сервісів – основний пріоритет роботи Служби. Першочергові заходи: покращення комплаєнсу; реформи у сфері доброчесності та ефективне адміністрування; якість даних та управління ними, а також безпека даних.
Цифрові сервіси зменшують простір для зловживань.
Повноцінна інтеграція з ІТ-системами ЄС потребує значної підтримки міжнародних партнерів. Йдеться як про практичний досвід, так і фінансові та людські ресурси.
- Активна адміністративна співпраця з країнами Європейського Союзу
«Вступ України до ЄС передбачає єдині гармонізовані процедури обміну інформацією між податковими органами задля запобігання фінансовим порушенням та протидії нелегальним діям з метою уникнення оподаткування. Тож запевнили наших колег з Єврокомісії, що з урахуванням Національної стратегії доходів до 2030 року внесемо усі необхідні зміни до законодавства та створимо ефективні інструменти транскордонного контролю платежів та діяльності компаній в єдиному європейському просторі», – повідомив Руслан Кравченко.
Він зазначив, що обсяг робіт, який вже зробила Україна підтвердив, що наша країна готова працювати за європейськими правилами. І віримо у підтримку наших партнерів.
Головне управління ДПС у Полтавській області